Skip links

Programy edukacyjne

kreska04-200x14-pom

W ramach warsztatów realizowane są najróżniejsze zagadnienia z obszaru savoir vivre i etykiety w codziennym życiu młodego człowieka. Zakresy tematyczne oraz ilość materiału, jak też forma prowadzonych warsztatów uzależniona jest od wieku i ilości dzieci w grupie.
Warsztaty trwają 35 minut. Niektóre bloki tematyczne realizowane są podczas kilku spotkań.

Czym jest kultura i savoir vivre?

Dzieci dowiedzą się czym jest kultura, co oznacza savoir vivre i dlaczego to jak się zachowujemy ma tak duże znaczenie. Omawiamy najważniejsze cechy osoby kulturalnej i dobrze wychowanej. Dzieci same decydują, które zachowania są właściwe i dlaczego warto jest być kulturalnym. W formie zabawy zostaną omówione tematy:

bycie damą i dżentelmenem na co dzień cechy osoby kulturalnej jak być kulturalnym maluchem jakie zachowania są właściwe, a jakie nie korzyści wynikające z bycia kulturalnym

Kultura na co dzień.

Warsztat, podczas którego skupiamy się na tym, żeby dzieci zastanowiły się gdzie i w jakich okolicznościach mogą być damą i dżentelmenem w życiu codziennym. Warsztat omawiany jest w oparciu o historię, która uświadamia jak wiele zyskujemy będąc kulturalnym. Przenosimy wiedzę o kulturze na grunt codzienny i omawiamy czego oczekuje się od osoby kulturalnej np.

w szkole w sklepie na placu zabaw w domu

Witanie się i przedstawianie.

Fundamentalna wiedza każdej damy i dżentelmena. Ważną częścią warsztatu będą ćwiczenia praktyczne z zakresu: przedstawiania się, zachowanie podczas rozmowy z drugą osobą (co wypada, czego nie wypada).
Podczas zabawy dzieci będą decydowały jakie formy powitań są adekwatne do danej osoby i sytuacji, co pozwoli im utrwalić poznane zasady.

właściwe słowa na powitanie i pożegnanie umiejętność słuchania i nieprzerywania podanie dłoni i zasady z nim związane różne formy powitań (czyli np. jak się witamy z osobą starszą, a jak z kolegą)

Zwroty grzecznościowe – czyli o magicznych słowach.

Stosowanie zwrotów grzecznościowych to bardzo ważny element budowania wśród dzieci świadomości, że obowiązują nas pewne zasady, które świadczą o tym jak jesteśmy postrzegani. Umiejętność odpowiedniego stosowania słów takich jak „dziękuję”, „proszę” czy „przepraszam” świadczą o wysokiej kulturze osobistej dziecka, dlatego ciągłe ich utrwalanie  ma tak duże znaczenie.

zastosowanie zwrotów grzecznościowych w praktyce znaczenie magicznych słów  szczerość przeprosin

Urodzinki – czyli co zrobić, żeby nasze urodziny były niezapomnianym, cool-turalnym doświadczeniem.

Choć w dużej mierze za organizację urodzin odpowiadają rodzice, to podczas tych warsztatów omawiamy co dzieci – będąc jubilatami – mogą zrobić, żeby ich goście czuli się dobrze. Przećwiczymy sobie jak się przygotować do urodzin zarówno z perspektywy gospodarza jak i gościa. Omówimy cechy dobrego prezentu oraz przećwiczymy wręczanie i odbieranie prezentów.

przyjmowanie gości kulturalny gość prezenty: wręczanie, dobry prezent,  pakowanie prezentów, prezent niechciany wręczanie kwiatów 

Sztuka rozmawiania.

Umiejętność zachowania się podczas rozmowy z drugą osobą jest bardzo ważna. Podczas tego warsztatu dzieci utrwalą zasady związane z prowadzeniem kulturalnej rozmowy. Omówione zostaną takie zagadnienia jak:

umiejętne słuchanie przerywanie rozmowy – czego nie należy robić nasze ręce podczas rozmowy kontakt wzrokowy czy słowa mogą ranić?

Etykieta przy stole.

Kultura spożywania posiłków i umiejętne zachowanie przy stole to wiedza, która pozostaje przydatna przez całe nasze życie. Im szybciej zaszczepimy w dzieciach właściwe wzorce, tym naturalniej będzie im przychodziło ich zastosowanie nie tylko podczas wizyty w restauracji czy na obiedzie u babci, ale w każdej codziennej sytuacji.

przygotowanie do wspólnego posiłku  posiłek – wspólne spędzenie czasu ułożenie zastawy stołowej właściwe ułożenie i trzymanie sztućców „mowa sztućców” korzystanie z zastawy stołowej i serwetki postawa ciała kultura przy stole magiczne słowa i zwroty grzecznościowe przy stole grzeczne odmawianie i proszenie o dokładkę 

Ubranie w różnych sytuacjach.

Ten blok tematyczny zwraca uwagę na to jak ważne jest odpowiednie dobranie stroju do okoliczności. Podkreślone zostanie, to że strojem możemy okazać komuś szacunek lub wręcz przeciwnie – jego brak. Dzieci będą dobierały stroje do okoliczności, z którymi mogą mieć do czynienia, dzięki czemu łatwiej zrozumieją zasady i zapamiętają różnice pomiędzy strojem eleganckim i codziennym.

 cechy eleganckiego wyglądu strój na co dzień  strój do szkoły  strój galowy   strój na wyjątkowe okazje

Higiena na co dzień.

Ten blok tematyczny zwraca uwagę na to jak ważne jest dbanie o swoją higienę osobistą. Dzieci przypomną sobie jak codziennie dbać o czystość i co jest nam do tego potrzebne. Wspólnie przygotują kartę pracy, które pomogą w zadbaniu o codzienną higienę.

jak dbać o czystość co nam pomaga w utrzymaniu czystości karta pracy – higiena na co dzień

Kultura w publicznych środkach transportu.

Blok tematyczny poświęcony jest zachowaniu w publicznych środkach transportu. Podczas tego warsztatu dzieci zastanowią się jakie zachowanie jest właściwe w autobusie, pociągu, samolocie.

prowadzenie rozmów ustępowanie miejsca wchodzenie i wychodzenie z autobusu przepuszczanie w drzwiach zakazy i nakazy w publicznych środkach transportu

Składanie wizyt – czyli jak być Cool-turalnym gospodarzem i gościem.

Podczas tego warsztatu zostaną omówione zasady związane ze składaniem wizyt. Utrwalenie wiedzy z tego obszaru pomoże dzieciom zapamiętać, że w cudzym domu obowiązują nas pewne zasady. Warsztat ten zwróci też uwagę na to jak być dobrym gospodarzem i jak sprawić, żeby nasz gość czuł się u nas dobrze.

kulturalny gość zdejmowanie obuwia picie i jedzenie w cudzym domu co wolno, a czego nie wypada robić w cudzym domu obowiązki gospodarza najczęściej popełniane błędy